• +38 066 411-51-45

Мисливський комплект за мотивами кукри

ножі кукріПочинаючи оновлювати асортимент ножів, я звернувся до теми традиційних ножів різних народів світу.

Дуже цікаво було попрацювати з непальською тематикою кукри, але копіювати традиційні вироби не цікаво. Я вирішив адаптувати його до умов полювання в нашому кліматі. Процес виготовлення кукри для мене розпочався з підбору металу. Потім я сформував клинок. Відмінною особливістю кукри є «горбатий» обушок кінця клинка, нахилений на кут від 20 до 40 (рідше до 50) до лінії рукояті. Слід зазначити, що і частина клинка, що прилягає до рукояті, має легкий нахил до її осі – до 7°. Плавно закруглений обух називається «хенші». Клинок кукри має характерний профіль «крила сокола» із заточенням по увігнутій кромці (тобто це ніж із так званим зворотним вигином).

Саме такий вигин забезпечує клинку унікальні робочі властивості: завданий «черевцем» клинка удар одночасно є рубаючим і ріжучим, що і забезпечує зручність і швидкість рубки міцної та пружної низькорослої гірської деревини. Цій же меті підпорядкований досить товстий обушок, що перетворює ніж кукри на гібрид важкого ножа і сокири.

Особливості форми ножів кукри

Форма великого ножа кукри, що має загальну довжину близько 400 мм завтовшки по обуху біля основи близько 12 мм, максимально наближена до традиційних зразків.

Початкова форма заготовки виковується за шаблоном з урахуванням форми та товщини леза. За основу! було взято виріб із приватної колекції. Правда, на батьківщині кукри їх роблять довжиною від 250 мм до 1 метра і форма леза у кожного майстра своя. більш чітких граней, що є одночасно і ребрами твердості.

Призначення вузької долини розташованої на задній верхній частині леза є таким самим.

Сам ніж кукри унікальний за формою. Він викований з цілісного шматка таким!, Отже, що його лезо, на відміну від шаблі або ятагану, вигнуте в іншу! бік. Вважається, що цей унікальний вигин збільшує силу удару, нанесеного майстерною рукою, у сімнадцять разів!

ніж кукріЦентр тяжкості кукри зміщений ближче до ручки.

Якщо обертати кисть разом із ножем, то здається, що кукри неодмінно вирветься з руки і відлетить убік.

Одне слово, ця зброя не для дилетантів.

Я вніс деякі зміни в обробку ножа, прибравши традиційні релігійні мотиви – зуб Шиви, око Шиви та меч Шиви.

У традиційних кукри кожен характерний елемент має як практичне, а й символічне значення. Так, наприклад жолобок у обуха часто приймають за кровотік, насправді він призначений для підвищення амортизаційних властивостей і жорсткості клинка як при рубанні, так і при ударах обухом.

Цей жолобок зветься «Меч Шиви» і дає кукрі силу зброї бога Шиви.

Виїмка на лезі у рукояті називається "кауді", "каура" або "чо" і буває різної форми, і, як правило, означає тризуб (або зуб Шиви) - основний атрибут і символ сили цього бога. Інша форма чо - "слід корови", є символом богині Калі (корова є священною твариною в індуїзмі). Вважається, що зуб Шиви призначений для зняття внутрішньої напруги в металі, що виникає у місці початку вибірки на лезі. Але тоді можна було б робити такі вирізи на всіх лезах, у яких «вирізка» (дола у вигляді увігнутої лінзи) починається не від самої рукоятки, а має п'яту.

Фахівці з металознавства вважають, що ця вибірка покликана унеможливити розвиток тріщин і тому виконується в місці концентрації максимальних напруг, де лезо переходить у незаточену п'яту. Практичний сенс чо - перешкоджати утворенню тріщин та сколу клинка рукояті.

Лезо зі змінним кутом заточування дає максимальну ефективність у рубаючих, ріжучих та колючих ударах і символізує Сонце та Місяць – традиційні символи Непалу.

Особливе загартування

Клинок традиційного кукри має не тільки заточування зі змінним кутом, але й зонне загартування. У обуха лезо! значно м'якше, ніж у кромки леза. Для кукри характерні показники твердості в 25-27 HRC у обуха, 46-48 1 HRC в середині клинка і 55-57 HRC у кромки леза або 57-58 HRC у обуха і близько 60 HRC на кромці леза. Зберегти пружність клинка за такої високої твердості допомагає традиційна техніка кування, що передається з покоління в покоління непальськими ковалями.

Металевий капелюшок на головці рукояті «очей Шиви» символізує всевидюче око бога, а в практичному плані закриває кінчик хвостовика леза, що проходить через всю рукоятку, і дозволяє використовувати рукоятку кукри як молотко.

Хвостовик мого кукри може витримувати великі навантаження, що дозволяє використовувати його одночасно і як сокиру, і як мачете.

Кільця на рукояті забезпечують! впевнене утримання кукри у вологій руці та символізують собою рівні світобудови.

Вносячи свої зміни, я замість кількох дрібних кілець зробив кукри з одним виступаючим кільцем. Така форма рукояті, що має в центральній частині виступає кільце і, ближче до навершія, конічну форму, дозволяє утримувати кукри при різних типах робіт, включаючи рубку гілок, не напружуючи кисть.

ніж кукріНіж легко утримується в руці

Форма рукояті дуже зручна під час роботи цим ножем. Я вибрав саме таку форму тому, що за будь-якого хвату кільце виявляється між вказівним і середнім, або між середнім і безіменним пальцями. Фіксація в руці дивовижна, гарда відпочиває.

Закінчивши виготовлення рукояті, я просочив її в лляному маслі. Після просочення просушив рукоятку (це зайняло кілька днів) і відполірував повстяним диском з натуральним воском.

Я використав срібне лиття традиційних непальських орнаментів.

Мотиви для орнаментів вдалося знайти з великими труднощами. З'ясувалося, національні майстри не балують своїх клієнтів різноманітністю декоративного оздоблення. На вершині великого ножа зображено два перехрещені кукри, така обробка досить часто зустрічається в традиційному оформленні непальських виробів.

Матеріали

Для виготовлення кукри я використав Дамаск, срібло (близько 150 грам), ебенове дерево.
Ніжні є дерев'яним каркасом обтягнутим шкірою.

Досить часто піхви комплектуються парою додаткових предметів (karda та chakmak).

Karda – ніж із довжиною леза близько 30 мм.

Chakmak – ніж, застосовуваний для заточування та виправлення кукри; клинок цього ножа має більшу твердість, ніж лезо ляльки, що дозволяє з його допомогою відновити ріжучі властивості ляльки. Chakmak може використовуватися і як шабер, свайки, викрутки і навіть огнива: за старих часів до піхви кукри додавалася додатковий мішечок для повсякденного дріб'язку, з т.ч. кремнію та трута.

Малий ніж

Щоб кукри був звичнішим для наших мисливців, я вніс зміни до малого допоміжного ножа. Було збільшено його розміри.

У наших умовах працювати з ножем, що має таке коротке лезо, не зручно. Та й наш мисливець взагалі не звик до такої довжини ножа.

Тому в малому ножі я виконав довжину леза близько 120 мм, а рукояті – близько 110 мм.

Другий ніж прибрав взагалі, тому що сучасні сталі, що використовуються при виготовленні Дамаска дозволяють працювати з кукри досить довго без виправлення леза.

Малюнок на Дамаску намагався підібрати своєрідне, щоб надати виробу старовинний етнічний колорит.

Виготовленим мною кукри з однаковою легкістю можна рубати і різати, чому сприяє змінний кут заточування клинка та його вигнута форма навпаки. Завданий «черевцем» клинка удар, як уже згадувалося, одночасно є рубаючим і ріжучим.

Така специфічна конструкція дозволить мисливцеві виконувати цим ножем масу робіт у польових умовах.

Кукри зручно рубати, різати. Стійкість ріжучої кромки цілком задовільна, при рубанні дерева (від тополі до модрини) лезо не сідає взагалі. Суха палиця завтовшки близько 40-50 мм перерубується з одного удару. Якщо палиця товща, потрібно кілька ударів.

ніж кукрі

Тестування ножів

  • Ріже дуже непогано.
  • Під час тестів для експерименту я вистругав кілька брусків. Не так зручно, як звичайним ножем, але можливо. Щоправда, спочатку треба звикнути до специфічного вигину клинка.
  • Мотузки ріже, консерви розкриває.
  • Копати поки що не пробували.
  • Рукоятка сидить у руці зручно. Нема контакту з металом (крім заклепок), тому можна використовувати і на холоді. При рубанні ручка не розбовтується, сидить як влита. Руку не наминає. Кільце надійно фіксують руку при уколі та порізі, ніяка гарда не потрібна.

 

Кукрі - ідеальний похідний ніж.

Звикнувши, ви ним користуватиметеся частіше, ніж будь-яким іншим! інструментом.

У Непалі ножі Кукрі застосовуються не лише у військових цілях. Для переважної більшості! Непальцев кукри - звичайний сільський інструмент, що використовується для розчищення ділянок від рослинності, затоту деревини, вибою худоби, оброблення м'яса та виконання інших господарських завдань. Крім того, кукри - інструмент скотаря та мандрівника, що долає перевали та стрімкі річки.

У наших умовах кукри цілком прийнятний варіант туристичного! чи мисливського ножа.